Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon °C

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!
21.05.2022
A+
A-

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!

“Bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin”… (Lider; dediği dedik değil, derdi, hedefi hakikattir)…. “Biz daima hakikati arayan, onu bulunca ve bulduğuna kani olunca, açıkça söylemekten kaçınmayan insanlar olmalıyız.”… (Halk; şahsiyetli bireylerden oluşmalı, sürü olmamalıdır.)

Mustafa Kemal ATATÜRK

“HAYRET ETMİYOR MUYUZ? AKLIMIZIN 1400 YILDIR REHİN OLUŞUNA !”  – 1

Akletmeyenler, aklı tutsak olanlar HAMASETTEN TAHARET ne demek anlayamazlar. Eskilerden bir örnek; Osmanlı Devletinde en çok yolsuzluk yapan Rüstem Paşaydı. En çok cami yaptıran da Rüstem Paşaydı. Yenilerini siz bulun…

“Kur’an aklı takviye için indirilmiştir.”(Düşünür) Aklı ve ilmi devreden çıkarıp yaklaşık 3000 civarında mucize uyduran Müslümanların dini İslam için elindeki tek rehber, tek doğru, hadi onların dilinden konuşalım, tek mucize Kur’an dururken; maalesef  bin tuzak, bin hile, bin yalan ile Kur’an’dan uzak bırakıldık. Hâlâ “Siz Kur’an’ı anlayamazsınız” diyen aklın tutsağıyız. Bu aklı tutsak etmenin sadece bir çeşididir.

“Siz Kur’an’ı anlayamazsınız” demek, kendisinin anlaşılabilir (Hud-1, Meryem-97, Kamer-17,22,32,40, A’la-8, Yasin 69,70, Hac-52) olduğunu ilan eden Kur’an’a savaş açmaktır, şirktir.

Bu zihniyet şirk’in bir ürünüdür ve aslında sizi Kur’an’a değil, kendi kitaplarına, kendi birilerine veya kendi bir yerlerine bağlamak isterler. Bu zihniyet sadece Müslümanlara değil, insanlığa inmiş ve insanlığa yetecek Kur’an’ın evrensel ilkelerini ne anlayabilir, ne idrak edebilir.

Bu zihniyet derken; düşünen, sorgulayan, akleden tüm ilahiyatçıları tenzih ediyorum. İslam’da hiç şüphe yok ki ruhban sınıfı yoktur. Ama uygulamada Kur’an’dan konuşurken bir bakmışsınız,  “Senin ihtisasın var mı? Fıkıh biliyor musun? Bu Kur’an sana mı inmiş? vs.  diye karşınızda ruhban misyonuna soyunmuş birileri çıkabiliyor. Ben de soruyorum. Kur’an bizim neyimiz olur? Kur’an anlaşılmadan okunsun, ezberlensin diye mi inmiş? Kim için inmiş?

Bilmiyor ki o ilimleri ortaya çıkaran Kur’an’dır.  Bilmiyor ki, fıkıh, akait, kelam vs. her türlü dini ilimlerin insan aklının, mantığının, muhakemesinin, elinin, emeğinin değmesi sonucu ve ürünü olduğunun farkında bile değil, o ilimleri din sanıyor. Meal ve tefsirleri yazanların; zaten o ilimlerden istifade ettiğini, Kur’an üzerine çalışıp ömür tüketerek, bizim anlayacağımız hale getirdiklerinin şuurunda değil.  Alimin değeri oradan yani verdiği emekten gelmiyor mu? Şimdi bal yemek için arıcılık mı yapmak lazım? Balı yediğinde tadına varamıyor musun? Ama okuduğunu anlamıyorsan ben ne yapayım, ona söyleyecek bir sözüm yok…

Hayırlı Cumalar, Selam, saygı ve sevgilerimle…  20.05.2022

Kaynak: Youtube’den Siretü’l Kur’an 44. Ders Karia Suresi, Bir “Şimdi ve Buraya Mahkum Olma!” Dersi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.