Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon °C
Afyon
°C
°C
°C
°C
°C

“9 yıl geçti, 7 Bakan değişti ama hala hızlı trene kavuşamadık”

“9 yıl geçti, 7 Bakan değişti ama hala hızlı trene kavuşamadık”
19 Nisan 2022 13:10
A+
A-

“9 yıl geçti, 7 Bakan değişti ama hala hızlı trene kavuşamadık”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 2013 yılında temeli atılan, Afyonkarahisar-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren hattının şimdiye kadar neden bitirilemediğinin araştırılması için TBMM Başkanlığına önerge verdi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisar-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren hattının 9 yıldır neden tamamlanmadığının tespit edilmesi ve Yüksek Hızlı Tren hattının tamamlanması için yapılması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına “Meclis Araştırması” açılması için önerge verdi.

7 BAKAN DEĞİŞTİ, 9 YIL GEÇTİ AMA PROJE HALEN DAHA BİTMEDİ!

Milletvekili Köksal, Afyonkarahisar-Ankara arası Yüksek Hızlı Tren hattının temelinin “21 Eylül 2013” tarihinde atıldığını hatırlatarak, “Bu süreçte 7 bakan değişti. Her gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı projenin bitiş tarihini ortaya koydu. Bazıları 2018 dedi bazıları 2019’da bitecek dedi.” ifadelerini kullandı.  Köksal, TBMM Başkanlığına verdiği önergede, “2022 yılının neredeyse ortalarına geldiğimiz şu dönemde aradan geçen 9 yıla rağmen Yüksek Hızlı Tren hattının hala niçin tamamlanmadığının tespit edilmesi ve Yüksek Hızlı Tren hattının tamamlanması için yapılması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98.Türkiye Büyük Millet Meclisi içtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını talep ediyorum.” dedi.

9 YILDA HER GELEN BAKAN TARİH VERDİ, MİLYONLARCA LİRA PARA HARCANDI PROJE BİTMEDİ..!

Milletvekili Burcu Köksal, önergesinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Ankara-İzmir arası Yüksek Hızlı Tren projesinin sözleşmesi 2012’de imzalandı. Afyonkarahisar-Ankara kesiminin temeli ise 21 Eylül 2013’de atıldı. Yapım bedeli 714 milyon 432 bin 200 lira olan projeyi Sigma-Burkay-Makimsan-YDA iş ortaklığının yürüteceği belirtildi. 1080 günlük süre verildi. Hatta dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 1080 günün aşağı çekilmesini isteyince yüklenici firma temsilcisi 6 ay erken bitirme sözü de verdi. Ancak aylar geçti, yıllar geçti tren hattı projesi bitmedi. 9 yılda 7 bakan değişti her gelen projenin bitimi için tarih verdi ama hiçbirinin söylediği tarihte proje bitirilmedi. 2013 yılındaki yatırım programında tahmini maliyeti 3,5 milyar TL olarak öngörüldüğü halde 9 yılda neredeyse 8 kat artarak 28 milyara yükseldi. Ancak proje yine de tamamlanmadı. Yıllardır seçim dönemlerinde bitirme sözü verildiği ve milyonlarca lira para harcandığı halde hala bitirilmemiş olması karşısında projenin tümüyle ele alınması niçin tamamlanmadığının iktidarın bitirme sözünü neden yerine getirmediğinin bu noktada vatandaşa niçin doğru bilgi verilmediğinin araştırılıp ortaya çıkarılması gerekmektedir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.