Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Afyon °C
Afyon
°C
°C
°C
°C
°C

Köksal: Engelli vatandaşlara da “bayram ikramiyesi” verilsin

Köksal: Engelli vatandaşlara da “bayram ikramiyesi” verilsin
14 Nisan 2022 20:48
A+
A-

Köksal: Engelli vatandaşlara da “bayram ikramiyesi” verilsin

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, engelli vatandaşlara emekliler gibi dini bayramlarda ikramiyesi ödenmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” ile “Sosyal Hizmetler Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair” kanun teklifi verdi.
YAŞLILAR, ENGELLİLER, GAZİLER VE ŞEHİT YAKINLARI
DÜŞÜK MAAŞLAR NEDENİYLE EKONOMİK SIKINTI İÇERİSİNDELER

Sosyal devletin en önemli görevlerinden birisinin toplumun bütün kesimlerini ekonomik ve sosyal açıdan korumak olduğunun önemle altını çizen Milletvekili Köksal, “Sosyal devlet, toplumda sosyal adaleti sağlamak için, devletin elinde bulundurduğu kaynakları sosyal, politik ve ekonomik olarak adil dağıtılmasını, toplumdaki tüm kesimlere ulaştırılmasını ve güvenli bir hale getirilmesini öngören bir devlet modelidir. Sosyal devletin en önemli görevlerinden birisi toplumun bütün kesimlerini ekonomik ve sosyal açıdan korumaktır. Sosyal devletin korumaya öncelik verdiği kesimlerin başında yaşlılar, engelliler, gaziler ve şehit yakınları gelmektedir. Bu kesimlerin insan onuruna yakışan bir hayat sürmelerini sağlamak hem devletin bir görevi hem de vicdani bir sorumluluktur. Ancak ülkemizde bu kesimler çok zor ekonomik koşullar altında düşük maaşlar sebebiyle yaşamlarını sıkıntı içinde geçirmektedir.” şeklinde konuştu.
ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN GELİRLERİNDEKİ AYRIMCILIK KALDIRILMALI
Köksal, kanun teklifinin gerekçesinde, “5510 sayılı SSGSS Kanununa eklenen Ek Madde 18 ile Kurumdan aylık veya gelir alanlara dini bayramlar için özel bir düzenleme öngörülmüş ve hali hazırda emeklilerimize dini bayramlar için Bayram İkramiyesi ödenmesi düzenlenmiştir.  Ne yazık ki engelliler gibi korunması gereken bazı kesimlere bu ikramiye verilmemiştir. Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın korunması, desteklenmesi ve toplumsal yaşama katılmalarının sağlanmasında büyük yetersizlikler bulunmaktadır. Ne yazık ki engellilerimizin istihdamından insanca yaşayabilecekleri bir gelir elde etmelerine, ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına kadar bir dizi önemli sorununun yanı sıra gelir açısından desteklenmelerinde de büyük sorunlar bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı. ENGELLİ BİREYLERİN GELİRLERİ VE SATIN ALMA GÜÇLERİ HIZLA ERİDİ
Kanun teklifi ile engelli vatandaşlara dini bayramlarda ikramiyesi ödenmesini teklif eden Köksal, “Bu açıdan bakıldığında engelliler arasında da en çok korunması gereken ve gelir desteğine muhtaç kesim 2022 sayılı Kanun ile 2828 sayılı kanun kapsamında olan muhtaç durumdaki engellilerimizdir. Hiçbir güvencesi veya geliri olmayan bu engellilerimiz, gelir yetersizliklerinden dolayı hayatlarını sürdürmekte zorlanmaktalar, yaşamları için gerekli tıbbi desteklerden daha yoksun kalmaktadırlar. Anayasamızda da belirtildiği üzere pozitif ayrımcılık hakkına sahip olan engelli vatandaşlarımız Pandemi ve sonrasında siyasi iktidarın yanlış politikası yüzünden toplumsal yaşama katılamadıkları gibi engelli bireylerin gelirleri ve satın alma güçleri hızla erimiştir. Siyasi iktidar, ne yazık ki engelli vatandaşlarımıza ilişkin yardımlarını arttırmamakta ve mağduriyetlerini devam ettirmektedir. Bu kanun teklifi ile muhtaç durumdaki engelli vatandaşlarımızın korunması, gelir desteklerinin arttırılması amacıyla dini bayramlarda yüzlerini güldürebilecek, yeterli olmasa da gelirlerine katkı sağlayacak bayram ikramiyesi ödenmesi teklif edilmektedir.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.